LIZBONA! part.II

Tym razem ciut więcej o zabytkach i punktach orientacyjnych w Lizbonie, których jeszcze nie opisałam. A warto zobaczyć by poznać klimat miasta.

Na pomoc w planowaniu trasy zwiedzania przychodzi nam GOOGLE MAPS klik. Wpisujesz w nagłówku miasto lub frazę, którą chcesz odwiedzić, wyszukać. Wyskakuje nam szereg podpowiedzi dot. wybranego regionu np.: gdzie i jakie są zabytki, jak do nich dotrzeć, jakie restauracje albo obiekty są w pobliżu i doprowadzi nas do nich. Polecam!

My widząc na mapie “gdzie co jest” zaplanowaliśmy zwiedzanie Lizbony, tak żeby nie zmarnować ani chwili na błądzeniu. Przedstawiam więc Wam kilka miejsc i odnośniki do nich w google http://maps.google.com, a dla leniuszków zrzuty ekranu ze strzałkami 😉

Enjoj!

⬇️Pod spodem Av. Liberdade “najdroższa” ulica Lizbony. Jest szeroka i po obu stronach tej szerokiej aleji najdroższe butiki i luksusowe hotele.

Av. Liberdade

do mapy

Klikając w “do mapy” zobaczycie więcej zdjęć udostępnionych przez użytkowników Google.

⬇️Pod spodem Flaga Portugalii w otoczeniu Parku Edwarda VII (Parque Eduardo VII) idealnych terenów do niedzielnego odpoczynku 😉 istna oaza! Park położony jest na dawnym kamieniołomie aktualnie ozdobiony żywopłotami i ozdobnymi stawikami.

Flaga Portugalii – Edward VII Park

do mapy

⬇️Na dole główny plac Lizbony. Praca do Comercio czyli plac handlowy. Kiedyś witał marynarzy przybywających do portu. Miały tu miejsca najważniejsze i najhuczniejsze imprezy. Handel, koronacje a aktualnie Np.: wspólne oglądanie meczu reprezentacji w piłce nożnej. 😉

Praca do Comercio

do mapy

⬇️Klasztor Karmelitów – zniszczyło go trzęsienie ziemi i tsunami w 1755 roku. Teraz jest on bardziej ruiną – pamiątką Lizbony. Położony w dzielnicy Chiado, można do niego dotrzeć także zabytkową windą.

Wybralismy sie na pokaz świateł. Przepiękny pokaz świateł. Nabrał uroku po zmroku 😉 I chociaż zastanawiałam się 1 cały dzień czy iść … czy warto (15 euro od osoby za wstęp) … Ale tak! Zdecydowanie polecam. Pokaz odbył się w 2 językach -portugalsku i angielsku. Przedstawiona została cała historia Portugalii w bardzo staranny i przystępny sposób. Pokaz trwał ponad 2 godziny.

P.S. W Polsce w Łodzi także odbył się taki pokaz w tym roku w jednym z kościołów.

do mapy

⬇️Pomnik Odkrywców (Padrao dos Descobrimentos) w dzielnicy Belém daleko od centrum Lizbony radzę dojechać autobusem 😉

Obecna konstrukcja jest z 1960 roku i przedstawia ważne postaci z okresu wielkich odkryć geograficznych. Przedstawia żeglarzy, misjonarzy i naukowców. Między innymi Henryk Żeglarz , Vasco da Gama, czy Ferdynand Magellan. Mam nadzieję, że wszyscy kojarzą ;);)

do mapy

⬇️Klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jeronimos) wielki kompleks klasztorny!

Jest ogłoszony jednym z Siedmiu Cudów Portugalii. Do roku 1934 klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima -stad jego nazwa. Znajdują się tu groby królów, nagrobek Vasco da Gamy i najsłynniejszego portugalskiego poety czyli Fernando Pessoa. Mnisi mają jeszcze jedną słodką tajemnicę ale o niej kiedy indziej 😉

Klasztor Hieronimitów

do mapy

⬇️Torre de Belem- znajdziecie ją nieopodal Klasztoru Hieronimitów. Postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża pełniła rolę strażnicy lizbońskiego portu jak i była punktem orientacyjnym dla żeglarzy. Później była także więzieniem dla jeńców politycznych.

Torre de Belém

do mapy

Dotarliśmy do ostatniego punktu ⬇️ dwa punkty pierwszy i najwyższy punkt widokowy to pomnik Chrystusa Króla (coś Wam przypomina? Hmm napewno! Pomnik w Rio de Janeiro). Jego rozłożone ręce symbolizują opiekę nad Lizboną.

Leży naprzeciw Lizbony w Almadzie. Dotrzeć tam można np.: promem w paręnaście minut z I ten widok! Na rzekę Tag oraz malowniczą Lizbonę.

⬇️Most 25tego Kwietnia (Ponte 25 de Abril).

Dwupoziomowy most, na górze autostrada, pod spodem tory kolejowe) wybudowany w 4 lata! To też robi wrażenie 😉 haha

Jego nazwa(data 25 kwiecień 1974) to uczczenie obalenia rządów Salazara, premiera Portugalii.

National Sanctuary of Christ the King
Alto do Pragal, Av. Cristo Rei, 2800-058 Almada, Portugalia

do mapy

Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca!

Pozdrawiam!

5 thoughts on “LIZBONA! part.II

 1. Hej Mira, super pomysł na bloga,chętnie skorzystam z Twoich wskazówek 😀 a polecasz może jakieś konkretne miejsce noclegowe w Lizbonie?
  Pozdrawiam! 🙂

  Liked by 1 person

  1. Hej! Bardzo mi miło 😉 W Lizbonie polecam szukać odnowionych hoteli. My korzystaliśmy z booking.com i hotelu EMPIRE LISBON HOTEL 3km od centrum dlatego cena była atrakcyjna jak na ten standard hotelu, przy hotelu sklep spożywczy i metro. Więcej opiszę na blogu 😉
   Buziaki!

   Like

  1. Hejka! Pokaz był mega;) muzyka dobrze dobrana i aktorzy A w ruinach klasztoru bez sklepienia, robiło duże wrażenie! 😉 dobrze nałożyli wizualizacje na ruiny. Na instagramie mam filmik krótki z pokazu 😉

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.