A jak będzie padać? Pomysły na “niepogodę” Antwerpen, Belgia

Ile razy podczas “szybkiego -spontanicznego wypadu” zaczęło padać? Nooo u mnie często! Owszem przyznaje bez bicia, że nie zawsze sprawdzam prognozę pogody na bieżąco. Sprawdzam parę dni przed wyjazdem, żeby wiedzieć jakie ciuchy spakować ale to by było na tyle…

Będąc w Antwerpen nie było inaczej… jeden dzień piękny, jak na zimowe warunki 😉 A następnego dnia padał deszcz. I co tu robić?

Nie, nie martwcie się nie będę Wam proponować tańca w kałużach. Chociaż można jak ktoś chce 😉

Opcji jest kilka:

  • Hotel –

jeśli hotel ma jakieś atrakcje, a na ogół ma typu basen, fitness, gry planszowe albo masaż… skorzystajcie z nich, jeśli nie macie ochoty wychodzić na deszcz. Jedzenie także można zamówić do pokoju lub do hotelowej restauracji.

  • Parasolka –

dostępna w większości hoteli, za darmo. Bierzemy parasolkę i idziemy tam gdzie zaplanowaliśmy. TUTAJ KILKA PROPOZYCJI. Do zwiedzenia lub zainspiruj się moim poprzednim wpisem o Antwerpen. TUTAJ

  • Zapytaj w recepcji –

My w recepcji hotelu Radisson Blue TUTAJ zapytaliśmy tak po prostu, o jakieś wskazówki i atrakcje. I wyszło nam to na dobre, dostaliśmy 50% zniżki do pobliskiej AQUATOPII. Nam się podobało 😉 głównie dlatego, że większość zwierząt nie była w klatkach, tylko pełzała gdzie chciała. No oprócz rybek… z wiadomych względów 😉

Takie okazy jak ten na górze, leżały na półkach drzewnych i konarach. Nie były zamknięte w klatkach, były na wyciągnięcie ręki. Dosłownie!

Aktualnie obiekt jest zamknięty, a zwierzęta przeniesione do jeszcze bardziej przestronnego zoo.

  • Zajęcia tematyczne –

w każdym mieście są organizowane zajęcia tematyczne. Przykłady TUTAJ

Z czym Wam się kojarzy Antwerpia? Z czekoladą? Może warto wybrać się na zajęcia uczące robienia czekolady? Na przykład TUTAJ

Gofrów? Mniam 😉 dla alergików też się coś znajdzie. Wystarczy tylko powiedzieć przy rezerwacji o nietolerancji. Polecam szukanie przez TripAdvizor. Macie tam wszystkie informacje w jednym miejscu. Od opinii, zdjęć, kosztów itd. Organizator zapewnia składniki, sprzęt i dobrą zabawę i oczywiście degustację! Uważam, że dzięki temu bardziej zapamiętacie odwiedzane miejsce!

Nie chce Wam się? Nie umiecie sami zarezerwować? Zapytajcie w hotelu, pensjonacie czy tam gdzie nocujecie, napewno Wam pomogą!

  • Diamenty –

Umów się na przymiarki świecidełek lub idź poogladaj. 😉
Antwerpia to stolica diamentów! Miasto żydowskich złotników i szlifierzy diamentów. Jubilerów jest tu tak dużo, że mają własną całą dzielnicę 😉 aż 80% światowego handlu diamentami przechodzi przez Antwerpie.

To belgijskie miasto nierozerwalnie połączone jest z Amsterdamem. W obu tych portowych miastach Żydzi nauczyli się odrabiać i handlować diamentami.

Te same zasady jak w całej Europie, czyli dyskryminowanym “obcym” innowiercom nie wolno było wykonywać większości zawodów zarezerwowanych dla “swoich”. Ironicznie więc, ale z konieczności Żydzi robili tylko to co im było wolno. Zajmowali się m.in. handlem, bankowością i… szlifowaniem diamentów.

Dzisiaj jest to jednak tak popularne, że łatwo się jednak naciąć na nieuczciwego sprzedawcę. Trzeba mieć dobre umiejętności negocjacyjne. Jednak gdy chcemy tylko pooglądać i mierzyć – nie ma problemu. Jednak gdy chcemy kupić warto sprawdzić sprzedawcę w oficjalnym rejestrze jubilerów. I jest tyle pięknych świecidełek, że szybko nie wyjdziecie … 😉

W Antwerpskim Centrum Diamentowym mieszczą się cztery giełdy diamentów: Antwerp Diamond Bourse, Diamond Club, Vrijediamanthandel i Diamand Kring. Są to giełdy z prawdziwego zdarzenia, a nie bazary na które można sobie po prostu wejść i popatrzeć na diamenty. Żeby móc inwestować na diamentowej giełdzie potrzebna jest specjalna licencja, której wyrobienie opłaca się tylko, kiedy ma się odpowiednio dużą ilość pieniędzy…i gdy zamierza się stale dokonywać transakcji…

Znajdują się tu również trzy diamentowe banki, setki biur oraz szlifierni i świetnie chronione sklepy jubilerskie. I wszystko to leży na obszarze 2 km kwadratowych.

Na ulicy Appelmanstraat mieści się „Diamond Land” TUTAJ, gdzie na piętrze można obejrzeć ciekawą ekspozycję poświęconą produkcji diamentów.

Pomysłów na spędzanie czasu jest wiele. Jednak mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam. I następnym razem zamiast marudzić na pogodę, obojętnie w jakim mieście się znajdziecie, zaplanujecie plan B na niepogodę.

Pozdrawiam!

3 thoughts on “A jak będzie padać? Pomysły na “niepogodę” Antwerpen, Belgia

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.