TOP 3 Seriale i 1 film ☆ TOP 3 Series and 1 movie

Dzisiaj w zestawieniu TOP 3 Seriale, które ostatnio obejrzałam i podobały mi się na tyle, że czekam na kolejne serie! Wszystkie dostępne w platformie NETFLIX 😉 każdy z polskimi napisami albo lektorem pl.

Today in the Top 3 TV series, which I recently watched and liked so much that I’m waiting for the next series! All available on the NETFLIX platform;) each with Polish subtitles or a teacher pl.

“DARK”

Niech Was nie zwiedzie, to nie jest film dla dzieci mimo, że są głównymi bohaterami. Nie jest tak mroczny jak się wydaje, jednak daje do myślenia, do analizowania. Po 3 odcinku się rozkręca. Dotrzymajcie do 3go czy 4 odcinka i akcja się rozkręci!

Do not let it fool you, this is not a movie for children, even though they are the main heroes. It is not as dark as it seems, but it gives us food for thought and analysis. After the third episode, it starts up. Keep to the 3rd or 4th episode and the action will start up!

Tutaj link do zwiastunu/ Here’s the trailer link

KLIK/CLICK

○○○

BATES MOTEL”

Na podstawie filmu “Psycho” /”Psychol” Alfreda Hitchcocka z 1960 roku i opowiada tą historię od podstaw. O matce z synem przeprowadzających się na odludzie i kupujących dom na wzgórzu i motel u jego stóp.

Hmmm mam nadzieję, że kojarzycie jeśli nie, obejrzyjcie zwiastun!

Ja obejrzałam to w takim tempie, że nie wiem kiedy który sezon się zaczynał A kiedy kończył. Bardzo mnie wkręcił i zacieram ręce kiedy będzie dostępny ostatni 5 sezon. Z moją ulubioną Rihanną, mam nadzieję że wpisze się w klimat filmu. I tego filmu nie “sknoci” bo z nią różnie bywa na wielkim ekranie 😉

Based on Alfred Hitchcock’s “Psycho” / “Psychol” from 1960 and tells this story from scratch. About mother and son moving out into the wilderness and buying a house on the hill and a motel at his feet.

Hmmm I hope you associate it if not, watch the trailer!

I watched it at such a pace that I do not know when which season started and when it ended. He screwed me very much and I rub my hands when the last 5 season will be available. With my favorite Rihanna, I hope that it will fit into the atmosphere of the film. And this movie is not “scnoi” because it’s different on the big screen with it;)

Zobaczcie zwiastun na Netflix / See the trailer on Netflix

TUTAJ/HERE

○○○

“BLACK MIRROR”

Serial futurystyczny, skupiający się na wynalazkach, które prawdopodobnie będą dostępne (jeśli już nie są używane przez tajne służby wojskowe) w przyszłości. Ciekawił mnie chyba każdy odcinek, z każdej serii, każdy był inny, każdy skupiał się na innej technologii bądź problemie ludzkości. Na przykład na “maskach” używanych przez wojskowych na polach bitwy albo specjalnym powłokom w oczach, które służyły jako kamery itd. Nie będę spojlerować. Ale sprawdźcie sobie jak nudzą Was już “normalne” seriale.

Futuristic series, focusing on inventions that will probably be available (if they are no longer used by secret military services) in the future. I was interested in every episode, each series was different, each focused on a different technology or problem of humanity. For example on “masks” used by military on battlefields or special coatings in eyes that served as cameras etc. I will not spoil. But check how boring “normal” TV series are boring you.

Tutaj link do zwiastunu/ Here’s the trailer link

TUTAJ/HERE

Zaciekawiona serialem uznałam, że film też będzie ciekawy…

Curious about the series, I decided that the movie will also be interesting …

○○○●●●

“BLACK MIRROR-Brandersnatch”

Ci sami twórcy stworzyli interaktywny film… tak, interaktywny czyli taki, że wybierając przyciski na ekranie (pilotem albo myszką jeśli na laptopie oglądacie) macie wpływ na przebieg wydarzeń! A celem jest pomoc głównemu bohaterowi dokończyć programować grę.

Tylko uwaga! Film trwa dłużej niż zazwyczaj. I jest dla widzów o mocnych nerwach! 😉 dla mnie było to ciekawe urozmaicenie oglądania i prawie sama wpadłam w obłęd. Hahah

The same creators created an interactive movie … yes, interactive, that is, by selecting buttons on the screen (by remote control or mouse if you watch on the laptop) you have an impact on the course of events! And the goal is to help the main character finish programming the game.

Just a note! The film lasts longer than usual. And it is for strong viewers! 😉 for me it was an interesting variety to watch and almost fell into madness myself. hahah

Link do zwiastunu /Link to the trailer

TUTAJ/HERE

☆☆☆ MIRA ☆☆☆

3 thoughts on “TOP 3 Seriale i 1 film ☆ TOP 3 Series and 1 movie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.