Pierwsza stylizacja * The first stylization #ootd

PL

Czym jest dla mnie moda?

Dla mnie to indywidualny styl. Nasz sposób ubierania się, który odzwierciedla nasze wnętrze, styl w którym czujemy się dobrze i swobodnie.

Ja lubię “podstawę” stylizacji mieć neutralną. W neutralnych jednolitych kolorach i jednej “szalonej” rzeczy w stylizacji czuję się najlepiej. “Szalonej” czyli takiej, którą będzie się wyróżniać i nadawać całej stylizacji “tego czegoś”. I może to być: płaszcz, sweter, buty, kolczyki … każda rzecz, pod warunkiem, że jest to TYLKO jedna “szalona” rzecz.

Uwielbiam intensywne kolory! Nie boję się ich. Wręcz przeciwnie…

Chciałabym aby moja stylizacja była dla Was tylko inspiracją, ponieważ kupuję ciuchy rzadko. Wolę posiadać mniej rzeczy ale dobrej jakości, które będą służyć mi przez lata. Wtedy jestem w stanie wydać na nie więcej pieniędzy. Czasem kupuje ciuchy na jeden sezon, wtedy szukam / czekam na obniżki. Nie wpadam już w “szał zakupów” kupuję tylko to co potrzebuję. Serio!

Wiele ciuchów, które mam nie są już w sprzedaży. Mój płaszcz w tym kolorze nie jest już dostępny. Ten kolor płaszcza wyprzedał się w 2 tygodnie po premierze.

EN

What is fashion for me?

For me it’s an individual style. Our way of dressing that reflects our interior, a style in which we feel good and at ease.

I like the “basis” of stylization to have neutral. In neutral solid colors and one “crazy” styling thing, I feel the best. “Crazy” meaning one that will stand out and give the whole stylization of “this something”. And it can be: coat, sweater, shoes, earrings … every thing, provided it is ONLY one “crazy” thing.

I love intense colors! I’m not afraid of them. On the contrary…

I would like my stylization to be only an inspiration for you, because I buy clothes rarely. I prefer to have fewer things but good quality that will serve me for years. Then I can spend more money on it.

Sometimes I buy clothes for one season, then I am looking for / waiting for discounts. I no longer fall into the “shopping spree” I only buy what I need. Seriously!

Many clothes that I have are no longer on sale. My coat in this color is no longer available. This coat color sold out two weeks after the premiere.

COAT / PŁASZCZ – Ted Baker

SWEATER / SWETEREK – NA•KD

TROUSERS / SPODNIE – New Yorker

SCHOES / BUTY – Tally Weijl

JEWELLERY / BIŻUTERIA – Pandora

Mam nadzieję, że taka forma wpisów, przypadnie Wam do gustu. Dajcie znać co myślicie.

I hope that you will like this form of entries. Let me know what you think.

Pozdrawiam / Greetings

MIRA ♡

One thought on “Pierwsza stylizacja * The first stylization #ootd

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.